علم اطلاعات و دانش شناسی
 
 

نمیدونم عکس پوپر چیه که اینا فیلترش کردن!!

داشتم کتاب جستجوی همچنان باقی اثر کارل پوپر را میخواندم که رسیدم به قسمتی تکان دهنده. دوست دارم این قسمت را برای شما هم نقل کنم. ما در مورد آدمهای بزرگ اروپایی و آمریکایی که کتابهایشان را میخوانیم یا عقایدشان را دوست داریم گاهی به خطا میرویم. تصور بسیاری از ما این است که این آدمها در خانواده هایی متمول بدون هیچ دغدغه مالی و روحی رشد میکنند و به جاهایی میرسند که به تصور برخی از ما قله قاف است. قبلا متنی را به نقل از پاستور به این مضمون منتشر کرده بودم که دوره های سخت برای هر ملتی پیش می آید و پژوهشگر باید در این دوره ها به آزمایشگاه و کتابخانه اش پناه ببرد و در آن خلوت به یادگیری و مطالعه بپردازد. معنای مشابهی را در کتاب جستجوی همچنان باقی پو پر خواندم که در زیر می آید:

با آن که سالهای بعد از جنگ اول جهانی برای بیشتر دوستانم و نیز خود من سالهای تلخی بود خالی از شور و شوق هم نبود. نه این که به ما خوش میگذشت خیلی از ما هیچ آینده و برنامه ای نداشتیم. در کشور بسیار فقیری زندگی میکردیم(منظورش اتریش است!) که جنگ داخلی شیوع ماندگار داشت و هرچند گاه شدیدا شعله ور میشد. اغلب ما به درد افسردگی و نومیدی و دلزدگی دچار بودیم. با این حال به یادگیری مشغول بودیم و ذهنمان فعال و در حال رشد بود. با ولع زیاد هرچه به دستمان میرسید میخواندیم... ادامه را بخوانید

 


برچسب‌ها: کارل ریموند پوپر, سخنان قصار

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه هجدهم بهمن 1391 توسط حميدرضا مختاري اسکی

نیوزویک به انتشار نسخه چاپی خود پایان می‎دهد

مجله آمریکایی نیوزیک که سابقه ای ۸۰ ساله در زمینه انتشار مقالات و تحلیلهای خبری دارد، در حال تبدیل شدن به نشریه ای صرفا آنلاین است.

آخرین نسخه چاپی این نشریه که در تاریخ ۳۱ دسامبر منتشر خواهد شد.

این اقدام نمونه ای از تمایل روزافزون روزنامه ها و مجلات به سمت آنلاین شدن است؛ زیرا هم درآمد حاصل از آگهی های تبلیغاتی - به شیوه سنتی - در حال کاهش است و هم روز به روز بر تعداد مخاطبان نشریات آنلاین اضافه می شود.

نقل از بی بی سی


برچسب‌ها: چاپ, نسخه الکترونیک, نشر الکترونیک

ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم مهر 1391 توسط حميدرضا مختاري اسکی

نخستين كنفرانس ملّي مديريت منابع اطلاعاتي وب

گسترش روزافزون اطلاعات در شبكه اينترنت و سادگي بارگذاري انواع داده ها بر وب، جهان را با شكل جديدي از توليد، انتشار و مصرف اطلاعات مواجه كرده است. تغيير جايگاه آحاد جامعه از مصرفكننده صرف اطلاعات به مولّد و ناشر اطلاعات و فارغ از ساز و كارهاي مرسوم، سبب ساز روابطي جديد در عرصه ارتباطات اجتماعي و فرهنگ شده است. از سويی حجم داده ها و چرخه عمر اطلاعات موجود در وب موجب شده كه «حفظ»، «ذخيره سازي»، «امنيت»، «پالايش» و «اشاعه» آنها در زمره مسائل پژوهشي مطرح در حوزه هاي علمي و نيز تحقيق و توسعه شركتها قرار گيرد و از ديگر سو حفظ و دسترسي پايدار به اطلاعات موجود در محيط وب، كه خود جزئي از ميراث فكري ملتها محسوب ميشود، دغدغه سازمانهاي متولي حفظ و اشاعه ميراث فكري ملّي، به ويژه كتابخانه هاي ملّي است.

تاریخ های مهم را در وب سایت کنفرانس بیابید.


 


برچسب‌ها: کنفرانس ملی, مدیریت منابع, وب, کتابخانه ملی
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه چهاردهم تیر 1391 توسط حميدرضا مختاري اسکی

آیا میدانید جیتکس چیست و چه اهمیتی دارد؟

نام کاملتر آن هفته فناوری جیتکس است که در چند جای دنیا هر ساله برگزار میشود. یکی از مهمترین مکان های برگزاری این واقعه شهر دبی در کشور امارات متحده عربی است. برای ما ایرانیها این اتفاق خوبی است چون به دلیل نزدیکی هزینه های سفر و اقامت نسبتا ارزانتر است و از نظر تشریفات ویزا نیز در مقایسه با سیبیت در آلمان راحت تر انجام میشود.

جیتکس دبی همه چیز درباره آینده فناوری اطلاعات و ارتباطات را به صورت نمایشگاه و کنفرانس ارائه میکند. البته قسمت کنفرانس آن به تازگی در کنار نمایشگاه راه اندازی شده است. هزینه های کنفرانس سنگین است و بهتر است کسانی در آن شرکت کنند که هم به زبان انگلیسی تسلط و هم نیاز زیادی به اطلاعات علمی درباره فناوری های نوین دارند.

کسانی که مایلند بیشتر با این نمایشگاه آشنا شوند میتوانند به سایت آن به نشانی http://www.gitex.com/ مراجعه کنند. در همان سایت یک پیوند هست که بروشور فارسی را میتوانند از طریق آن دریافت نمایند. برای سادگی در دریافت بروشور مزبور لطفا روی این پیوند کلیک راست نموده و save taget as را کلیک نمایید. بروشور فارسی جیتکس دبی

من در حال تدوین برنامه ای برای یک سفر علمی آموزشی به جیتکس دبی هستم و بیشتر مایلم دانشجویان و مدیران علاقه مند بخش های دولتی و خصوصی در این سفر شرکت کنند. در پست بعدی اطلاعات بیشتر را منتشر خواهم کرد.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم شهریور 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی

همان طور که محصولات گوناگون سخت افزاری مانند لباس، لوازم خانگی، انواع بشقاب و چنگال و قاشق و ده ها و صدها محصول دیگر برای بازارپسند بودن، محافظت، راحتی استفاده و دلایل دیگر بسته بندی می شوند داده ها و اطلاعات نیز به همان دلایل و دلایل دیگر باید در بسته بندیهای مناسب سخت افزاری و نرم افزاری قرار گیرند. داده های صوتی را در بسته هایی مانند فایل های wav, mp3 و داده های متنی را در قالبهایی مانند txt, doc, docx و ... قرار میدهیم. داده های متنی علاوه بر قالبهای یاد شده به صورت سخت نیز بسته بندی میشوند مثل روزنامه.

امروز سایت انتخاب را میخواندم. البته نوع نگاه من صرفا علمی و پژوهشی است و ربطی به خط و خطوط سیاسی ندارد. زمانی روزنامه ای به نام انتخاب منتشر میشد که دیگر به انتشار خود ادامه نداد. بی اختیار این سوال به ذهن من خطور کرد که تفاوت روزنامه انتخاب و این سایت چیست؟ اصلا چرا باید روزنامه منتشر شود؟ آیا در آینده نیز نشریاتی تحت عنوان روزنامه، مجله، فصل نامه، ماهنامه، گاهنامه و .... منتشر خواهد شد یا خیر؟

همه ی انواع یاد شده در فوق انواعی از بسته بندی اطلاعات محسوب میشود. روزنامه را در نظر بگیرید. تجسمی که از روزنامه در ذهن ما حک شده کاغذی است که در ابعاد مشخصی با مطالبی که به صورت پشت و رو روی ان چاپ شده عرضه میشود. این نوع بسته بندی اطلاعات خبری، تحلیلی ، سیاسی، اجتماعی و ... به ضرورت زمانه ی خود که مستلزم استفاده از دستگاه های خاص جهت چاپ مطالب و عرضه ی آن بود الزامی مینمود. اما با پیشرفتهای بسیار که در حوزه ی دیجیتالی شدن بسته بندی اطلاعات انجام شده است دیگر نیازی به بسته بندی سخت داده های متنی به نظر نمی رسد.

امروز بسیاری از روزنامه های معتبر در دنیا وبگاه های خود را راه اندازی نموده و با بسته بندی جدیدی از مطالب خود دیگر روزنامه نیستند بلکه به آنها میتوان لحظه نامه نام دارد. همین طور سازمانهای زیادی مخازن دانش خود به نام repository را راه اندازی کرده اند که مقالات و اطلاعات منتشره خود را در همان زمان تولید به نمایش و اظهار نظر عمومی میگذارند. یادمان نرود که همین الان هم برای چاپ یک مطلب علمی در برخی از نشریات تا یکسال یا بیشتر باید انتظار کشید.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم مرداد 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

برنامه ی رادیویی فارنهایت ۱۳۳۰ که هر روز ساعت ۱۳۳۰ بعداز ظهر از رادیو البرزپخش میشد به اتمام رسید. در آن برنامه من کارشناس فناوری اطلاعات بودم و یک هفته درمیان در برنامه شرکت میکردم. مدیران تولید برنامه به این نتیجه رسیدند که عمر برنامه به پایان رسیده و برنامه جدیدی باید جایگزین آن شود. لذا سناریوی جدیدی تدوین شد و برنامه الگورا ۱۳۳۰ جایگزین آن شد. در روزهای یکشنبه ساعت ۱۳:۳۰ موضوع فناوری اطلاعات بحث میشود. که ظاهرا شکل برنامه تغییر کرده است. قرار است برای یکشنبه ای در آینده من در مورد راه حل های غلبه بر دشواریهای آموزش فناوری اطلاعات در دانشگاه ها صحبت کنم. پیوند مربوط به وبلاگ برنامه الگورا ۱۳۳۰ را در قسمت پیوندها قرار دادم.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه نوزدهم مرداد 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی

حتما خبر دارید که آکسفورد ادونسد لرنر جزو بهترین واژه نامه های یک زبانه دنیاست. من سال قبل در نمایشگاه کتاب ویرایش هشتم این واژه نامه را خریدم که در انتهای آن یک دی وی دی عالی هم بود. خیلی برایم رویایی بود وقتی که دی وی دی را روی رایانه ام نصب کردم و هر وقت می خواستم تلفظ یک لغت را بیابم فقط دکمه ای را فشار میدادم. جالب تر آن که سایت رایگان این واژه نامه هم با همان شکل و شمایل راه افتاد و مطلب جالب آن که شما میتوانید با یک rss reader رایگان هر روز یک لغت جدید با معنی و تلفظ آن را دریافت و مرور کنید . الان مدتی است که من هر روز صبحم را با یک لغت جدید از آکسفورد آغاز میکنم. در پست بعدی روش داون لود و راه اندازی rss reader و اشتراک با آکسفورد ادونسد لرنر را شرح خواهم داد. برای امروز در  پایین حاشیه سمت راست همین صفحه یک باکس برای کاوش لغات از واژه نامه آکسفورد قرار دادم.

اگر به دنیای واژه ها علاقه مند هستید واقعا امکان خوبی برای موج سواری در  آن فراهم شده.

بقیه را خودتان کشف کنید و لذت ببرید.

خوش باشید

OXFORD ADVANCED LEARNER'S DICTIONARY

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و نهم تیر 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

هشدار استیون هاکینگ در مورد موجودات فضایی

استیون هاوکینگ، استاد دانشگاه کمبریج بریتانیا هشدار داده است که احتمال وجود موجودات فضایی تقریبا قطعی است، اما انسان ها باید از برقراری ارتباط با آنها خودداری کنند.

این استاد رشته فیزیک نجومی در یکی از مجموعه برنامه های شبکه تلویزیونی "دیسکاوری" گفت این فرض که در دیگر نقاط عالم هم حیات هوشمند وجود دارد، "بسیار منطقی است".

با این حال او هشدار داده است که احتمال دارد این موجودات بیگانه برای تامین منابع مورد نیاز خود به کره زمین حمله کنند و سپس آن را ترک کنند.

آقای هاوکینگ گفته است: "درصورتیکه موجودات فضایی به زمین بیایند، نتیجه آن مشابه سفر کریستف کلمب به قاره آمریکا خواهد بود که برای ساکنان بومی این قاره پیامد مثبتی نداشت".

پروفسور هاوکینگ معتقد است که انسان ها به جای اینکه سعی کنند با موجودات فرا زمینی ارتباط برقرار کنند، باید تمام تلاش خود را برای پرهیز از هرگونه ارتباطی با این موجودات به خرج دهند.

او می گوید: "ما باید توجه مان را فقط به خودمان معطوف کنیم تا از تکامل حیات به آنچه که مطلوب ما نیست جلوگیری کنیم".

در گذشته عملیات اکتشافی در فضا صورت گرفته بود که در آن خطوط حکاکی شده بشر و نمودارهایی برای نشان دادن موقعیت سیاره زمین در کهکشان به فضا فرستاه شده بود.

همچنین در مواردی پرتوهای رادیویی به امید رسیدن به تمدن های بیگانه در دیگر سیارات به فضا فرستاده شده است.

پرفسور هاوکینگ گفت: "از نظر مغز ریاضی من تنها اعداد، فکر کردن در مورد موجودات بیگانه فضایی را از نظر منطقی توجیه می کنند".

او می گوید چالش اساسی این خواهد بود که این موجودات بیگانه واقعا چه ویژگی هایی دارند.

این برنامه احتمال وجود گونه های مختلفی از موجودات فرا زمینی از جمله گیاهخواران دوپا و شکارچیان زرد مارمولک شکل را مورد بررسی قرار می دهد.

با این حال پروفسور هاوکینگ معتقد است که بیشتر نمونه های حیات فرا زمینی به احتمال زیاد در حد میکروبهایی با ساختار ساده هستند.

در مجموعه تلویزیونی "عجایب منظومه خورشیدی" که اخیرا در بی بی سی تولید شده است هم پروفسور "برایان کوکس" از دانشگاه منچستر معتقد است که احتمالا در درون منظومه خورشیدی ما انواع دیگری از حیات وجود دارد.

او می گوید احتمالا در زیر صفحه یخی که "اروپا"، یکی از قمرهای ژوپیتر را تشکیل می دهد هم اورگانسیم های زنده ای وجود دارند.

پروفسور کاکس می گوید حتی در فاصله ای نزدیکتر به زمین، یعنی در کره مریخ هم شواهدی در دست است که احتمال وجود حیات در آنجا را تایید می کند.

این استاد فیزیک معتقد است که در دهه های آینده و تنها پس از ارسال نسل بعدی فضا پیماهایی که از قابلیت بیشتری برای جستجوی نشانه های حیات برخوردارند به اقمار ژوپیتر و بخش هایی از مریخ، می توان از وجود حیات در دیگر کرات اطمینان حاصل کرد.

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه یازدهم تیر 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی

امروز یکشنبه ۲۲ خرداد به عنوان کارشناس، میهمان برنامه ی فارنهایت 1330رادیو البرز بودم و بحث ما در مورد امینت شبکه های بی سیم (wireless) بود. موضوع کلی برنامه این بود که اصلا شبکه های بی سیم چه هستند و امنیت آنها چه اهمیتی دارد. چه مشکلات امینتی برای این شبکه ها پیش می آید و چطور میشود از این مشکلات جلوگیری کرد؟

شبکه ها از نظر نوع محیط ارتباطی به دو دسته با سیم (wired) و بی سیم (wireless) تقسیم میشوند. در شبکه های با سیم همانگونه که از نامش پیداست رابطه ی بین دستگاه ها یا همان رایانه ها از طریق سیم یا کابل برقرار میگردد که انواع گوناگونی مانند زوج به هم تابیده(Twisted Pair)، فیبر نوری و غیره دارد. در مورد شبکه های بیسیم اما رابطه ی بین دستگاه ها از طریق امواج رادیویی با طول موج های مختلف برقرار میگردد. انواعی از این ارتباطات بی سیم مثل wifi، wimax، بلوتوث و غیره هم هست.

امروزه استفاده از شبکه های بی سیم بسیار رایج و محبوب شده است اما در کنار  این محبوبیت و میزانی از راحتی کار که ایجاد میشود معایبی هم بروز کرده است. مهم ترین عیب شبکه های بی سیم در حال حاضر ضرایب پایین امنیتی و قابل نفوذ بودن آنها برای هکرهاست.

در مورد اهمیت امنیت شبکه ها همین بس که بدانیم بین سالهای 2006 تا 2008 مصرف کنندگان در سراسر جهان به دلایل امنیتی مثل حملات ویروسی، نفود هکرها  و غیره 8.5 میلیارد دلار ضرر کردند.

مشکلات پیش آمده:

اخیرا یکی از دانشجویان من که در کتابخانه ای دانشگاهی فعالیت میکند از مورد جالبی صحبت کرد که شکلهای دیگر آن را قبلا من شنیده بودم. تصمیم گرفته شد که شبکه ای بی سیم در کتابخانه راه اندازی شود و مراجعه کنندگان از طریق این شبکه توسط دستگاه های گوناگونی که دارند مانند رایانه های نوت بوک و گوشی های تلفن همراه به شبکه وصل و از آن طریق هم از اینترنت استفاده کنند و هم کارهایی مانند ثبت نام و دیدن نمره های خود در سایت دانشگاه را انجام دهند . در روزهای پس از راه اندازی شبکه به تدریج کاربران از کند شدن سرعت ارتباط با اینترنت شکایت میکردند. آنها میگفتند در روزهای اول راه اندازی شبکه، سرعت آن خیلی خوب بود ولی الان سرعت کم شده است. مسئول شبکه پس از بررسی ترافیک شبکه اعلام کرد که مشکل از ما نیست شما مشتری هایتان خیلی زیاد شده و پیشنهاد کرد که پهنای باند بیشتری خریداری شود. در یکی از روزهایی که حوالی غروب کتابخانه خلوت شده بود و کتابدار از فرط کندی ارتباط با اینترنت کلافه شده و جلوی پنجره بیرون را تماشا میکرد متوجه شد که عده ی زیادی آدمهای غریبه بیرون نرده های دانشگاه در داخل خودروهایشان یا در پیاده رو روی سکوها نشسته و با نوت بوک مشغول کارند. پیش خودش گفت چه مردم فعالی... بله کاشف به عمل آمد که همه ی آنها مشغول استفاده از شبکه ی بی سیم کتابخانه اند.

همین مشکل ممکن است د ر منزل شما اتفاقادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و دوم خرداد 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی

طاهر منصوری : ما در دانشگاه آکسفورد پژوهشگرانی را داریم که سالانه صدها میلیون پاوند اعتبار پژوهشی را صرف پژوهش میکنند بی آنکه زیرساخت فناوری اطلاعات مناسبی داشته باشیم. پس ما فکر کردیم که چرا یک زیرساخت نداشته باشیم که این فعالیتهای پژوهشی را پشتیبانی کند. این گونه بود که نرم افزار "خردجمعی" متولد شد و ما امیدواریم پژوهشگرانی از سراسر جهان از مزایای آن بهره ببرند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

 

در روز سه شنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۰ (امروز) یک سخنرانی برای انجمن کارآفرینی آن مرکز ارائه نمودم که برای اطلاع بیشتر دوستان گرامی نسخه ی پاورپوینت سخنرانی و نیز مقاله مربوط به آن را در همین وبلاگ عرضه نمودم. برای کسب اطلاع بیشتر میتوانید به پیوند زیر مراجعه فرمایید:

مقاله ها و درسنامه ها

 

در عین حال برای استفاده بعدی، پیوندهای مذکور را در سمت راست صفحه در قسمت انتشارات خودم نیز قرار دادم.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم اردیبهشت 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی

يك پارادايم جديد: شركت كتابفروشي و موسيقي آمريكا Amazon.com

در سال 1994 آقاي جف بزوس (Jeff Bezos)،فارغ التحصيل رشته ي برق و الكترونيك از دانشگاه پرينستون ، جوانترين مدير ارشد در تاريخ يك بانك به نام D.E.Shaw بود . در تابستان همان سال يك آمار اينترنتي توجه جف را به خود جلب كرد: استفاده از اينترنت با سرعت 2300% در سال در حال رشد بود. او دريافت كه هرچيزي با اين نسبت رشد كند بزودي عالم گير خواهد شد. خودش مي گويد: " آن آمار، زنگ بيداري من بود".

جف بزوس كار خود را ترك كرد و با تهيه فهرستي از بيست محصولي كه مي شد در اينترنت به فروش رساند به سرعت به كتاب و موسيقي محدود شد. هردو محصول پتانسيل بسيار بالاي براي فروش اينترنتي داشتند. براي شروع كار به سياتل نقل مكان كرد، خانه اي در حومه ي شهر اجاره كرد و در گاراژ آن خانه كار خود را آغاز نمود. انتخاب سياتل به عنوان پايگاه اصلي شركت تصادفي نبود. جف مي گويد كه سياتل داراي يك سري معيارهاي بسيار بالا براي شروع كارش بوده است. از جمله وجود تعداد زيادي كتابفروشي معتبر ؛ متخصصان كامپيوتر ؛ فرهنگ برنامه نويسي رايانه اي؛ محل مناسبي براي زندگي (چرا كه آدم هاي بزرگ تمايل دارند در جاهاي مناسب زندگي كنند) و وجود بزرگترين انبار كتاب جهان (Ingram) در رزبرگ ايالت ارگون كه نزديك سياتل است.

نام شركت از رودي برگرفته شده است كه بيشترين ميزان آب منتقل مي كند يعني رود آمازون در آمريكاي جنوبي.

فروشگاه جديد در تاريخ جولاي 1994 در ايالت واشنگتن شروع به كار كرد و وب سايت آن از جولاي 1995 راه اندازي شد.

در مجموع فروشگاه اينترنتي آمازون بيش از 7/4 ميليون عنوان كتاب، سي دي موسيقي، فيلم و دي وي دي و بازي كامپيوتري را از طريق وب سايت خود براي فروش عرضه مي كند.

در كريسمس 1999 ارقام ذيل حاصل شد:

·        بيش از يك ميليون مشتري جديد براي اولين بار خريد كردند؛

·        بيش از 5/7 ميليون قلم جنس براي نخستين بار توسط شركت حمل شد؛

·        در طول يك روز بيش از شش ميليون دلار جنس حمل شد.

مطلبی که در ادامه می آید به تازگی اضافه شده و از سایت مدیر سبز با ذکر منبع نقل میشود.
ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیستم اردیبهشت 1390 توسط حميدرضا مختاري اسکی

دو احتمال هست:

یا ما در عالم هستی تنهاییم یا نه.

هر دو حالت به یک اندازه وحشت آور است.

آرتور سی کلارک


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و ششم دی 1389 توسط حميدرضا مختاري اسکی

 

متاسفانه  عکسبرج کلاه فرنگی شوشتر  فیلتر شده است!

(از پیروز ابراهیمی عزیز برای ارسال این عکس متشکرم ولی عکسی که در کتابم آوردم و در سایت ها فیلتر شده کاملتر و بزرگتر است)

امروز در اوج فناوریهای اطلاعات و ارتباطات هستیم و تصور میکنیم که این موضوعات کاملا جدید است. اگر بپذیریم که هدف نهایی هر فناوری ارتباطی برقراری ارتباط و انتقال پیام به مخاطب است باید گفت که این مهم در بسیاری از تمدنهای باستانی نیز به خوبی انجام میشد. واقعا چطور میشد از مرزهای یک امپراطوری عظیم مانند هخامنشی حراست کرد اگر فناوریهای پیچیده ای استفاده نمیشد. از چاپارها خیلی شنیدیم اما به غیر از آنها شگفتیهای دیگری نیز هست. در متن زیر که مستقیم از کتاب "ایران در چهار کهکشان ارتباطی" اثر دکتر محسنیان راد نقل کردم قصه ی برجهای دیده بانی را میخوانیم که سراسر امپراطوری عظیم هخامنشی را متصل میکرد. حتی گفته میشود که پیامهای اضطراری مربوط به حمله ی دشمن به مرزها ظرف مدت چند ساعت به پایتخت میرسید.  

...از دیدنیهای دیگر فلات مرکز ی ایران که توجه هر مسافری را به خود جلب میکند، خاکریزهای مصنوعی است که به فواصل معینی از یکدیگر صدها میل در سراسر دشت و صحراها ساخته شده است. این خاکریزها در حدود 80 تا 100 پا ارتفاع دارند. هنگامی که در سراسر ایران می گردید متوجه حضور این اشکال در مناطق دیگر نیز میشوید. اینها برج های خبررسانی هخامنشیان است که  در یک ردیف نامنظم، از دامنه ی کوهستانها و روی تپه ها و کوه ها و در کف دره ها و داخل شهرها و آبادی ها میگذشت و هرکدام با مصالح در دسترس آن محل ساخته میشد. در کنار هر برج صفه ای بود و بر روی آن ساختمان نگهبانان آتش قرار داشت. هر اتاقک بالای برج به دو طرف روزنه یا دریچه داشت و هنگام دیده بانی از طریق آن یا از روی صفه و خارج بنا، برجهای طرفین را زیر نظر داشتند  تا به محض روشن شدن آتشدان یکی از برجها همان نوع آتش را در آتشدان برج خود روشن کنند تا نگهبانان برج بعدی متوجه شده برج خود را روشن نمایند. دو نوع آتشدان بود و دو نوع آتش. اولی که شعله ی سفید داشت نماینده ی خبر مثبت و دومی که قرمز بود نماینده ی خبر منفی بود.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و سوم آذر 1389 توسط حميدرضا مختاري اسکی

 

تعبیر جالبی از اینترنت می خواندم: کتابخانه ای که کتابهایش را روی زمین پشته کرده اند و چراغ را خاموش. حالا شما در این تل کتابها با نور شمعی کتاب خود را بیابید. از زمانی که واژه ی کتابداری در زبان فارسی و کتابخانه داری در زبان انگلیسی رایج شد دیر زمانی گذشته است بسیاری از متخصصان خاصه در محافل کتابداری کشور آمریکا واژه ی اطلاع رسانی را بر آن افزوده اند. اطلاع رسانی در فارسی واقعا از حمل بار معنایی informatin studiesیا information science  عاجز است و از همین رو با مفاهیمی همجون خبرپراکنی، تبلیغ، اطلاع دهی و ... خلط می شود. این عجز در واژه گزینی برای رشته و شغلی که هزازان سال است جزو مشاغل کلیدی در کشورهای توسعه یافته بوده است نشان از گذار از مرحله ای حساس دارد . شاید مشابه این دوره را بتوان در زمان اختراع چاپ مشاهده کرد. در آن زمان نیز تقابل نسخ خطی با نسخ چاپی و طرفداران آنها ، تکثیر بی سابقه ی اطلاعات در شکل منابع چاپی اولیه و لزوم پدید آمدن رده بندی های جدید و علمی برای دسترس پذیر نمودن اطلاعات مندرج در منابع چاپی چالشهای عمده پیش روی کتابداران آن روزگاران بودند.  

کتابدار اینترنی هم در این زمان واژه ی مناسبی نیست هرچند برای آن همایش های بین المللی برگزار شود و من مطمئن هستم از این دوره نیز می گذریم ولی این که ما ایرانیان چقدر در آن نقش داشته باشیم مهم است.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه نهم مهر 1389 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

 

خبرگزاریها اعلام کرده اند که حملات اینترنتی علیه شرکتها و سازمانهای غربی در روزهای اخیر شدت گرفته و بر پیچیدگی آنها افزوده شده است. این جنگها که دولتهای غربی آن را پیش بینی می کردند هر روز پیچیده تر شده و نقش دولت ها در آنها افزون تر می شود. یاد فیلم میهن پرست اثر مل گیبسون افتادم که در آن آمریکاییها برای کسب استقلال از انگلیسی ها به جنگهای نامنظم روی آوردند که در آن زمان نامتعارف محسوب میشد و سبب تعجب انگلیسیها بود. به هر روی امروز ظاهرا تعریف جنگ و امنیت به سرعت در حال تغییر است. خبر زیر به نقل از بی بی سی اعلام می شود.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه هفدهم بهمن 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

Gartner Group

درسته که وارد سال ۲۰۱۰ شدیم ولی هنوز وقت برای برنامه ریزی هست. آیا میشود آینده را پیش بینی کرد. گروه گارتنر که یک شرکت مشاوره ای در حوزه ی فناوری اطلاعات و ارتباطات است از سال گذشته برخی فناوری ها و رشد آنها رابرای سال ۲۰۱۰ پیش بینی کرده. فایده ی این پیش بینی برای بخش صنعت مشخصه اما آیا برای ما آموزشی ها هم مساله خیلی مهمه. ما باید منابع آموزشی و درسی لازم را پیشاپیش آماده کنیم و سرفصلهای درسی خوبی را تدارک ببینیم.

در این مطلب قسمت های مهم پیش بینی گروه گارتنر از سال ۲۰۱۰ را نقل می کنم و در برخی از قسمتها پیشنهادهای آموزشی میدهم.

ده فناوری راهبردی در سال 2010 از نظر گروه گارتنر

از نظر گروه گارتنر فناوری راهبردی میتواند تاثیری معنی دار بر کسب و کار در سه سال آینده داشته باشد. تاثیر معنی دار با سه پارامتر مشخص میشود:

1. قابلیت بالایی برای شکست روند توسعه فاوا دارد؛ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه چهارم بهمن 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

 درهرحرفه ای که هستیدنه اجازه دهیدکه به بدبینی های بی حاصل آلوده شویدونه بگذاریدکه بعضی لحظات تاسف بارکه برای هرملتی پیش می آید شمارابه یاس وناامیدی بکشاند.درآرامش حاکم برآزمایشگاه ها وکتابخانه هایتان زندگی کنید.

نخست ازخودبپرسید"برای یادگیری وخودآموزی چه کرده ام؟ "

 همچنان که پیش تر میرویدبپرسید: " من برای کشورم چه کرده ام؟ "

واین پرسش راآنقدرادامه دهیدتابه این احساس شادی بخش وهیجان انگیزبرسیدکه:
 " شاید سهم کوچکی درپیشرفت واعتلای بشریت داشته اید "

اماهرپاسخی که زندگی به تلاش هایمان بدهدیاندهدهنگامی که به پایان تلاش هایمان نزدیک می شویم هرکداممان بایدحق آن راداشته باشیم که باصدای بلندبگوییم :

" من هرآنچه درتوان داشته ام انجام داده ام "

لویی پاستور

( 1865-1822)


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم دی 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

اخیرا سخنرانی در خصوص سواد اطلاعاتی و سواد دیجیتال در مرکز آموزش عالی امام خمینی(ره) داشتم که مورد استقبال همکاران محترم قرار گرفت. چکیده ای از این سخنرانی را در اینجا عرضه می کنم و امیدوارم نظرات اصلاحی خود را به این جانب بفرمایید.

نقش سواد اطلاعاتی و سواد دیجیتال درتوسعه ی دانشگاه قرن بیست و یکمی

مفهوم سواد از نظر یونسکو: توانایی درک، تفسیر، خلق، انتقال ، محاسبه و استفاده از مواد چاپی و نوشتاری در زمینه های مختلف که خود سبب پیوستاری از یادگیری می شود که افراد را برای نیل به اهدافشان، دانش ورزی و مشارکت کامل در جوامعشان توانمند می سازدادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ جمعه یازدهم دی 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

 

به ادعای ارتش آمریکا  هزاران فایل اطلاعات طراحی و تجهیزات الکترونیکی جنگنده F35 که پیشرفته ترین هواپیمای جنگی آمریکا محسوب میشود توسط هکرها به سرفت رفته است. علاوه براین فایلهای محرمانه هکرها به اطلاعات حساس ترافیک هوایی نیروی هوایی ارتش آمریکا نیز دست یافته اند. اطلاعات بیشتر را از cnnبگیرید.

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه یازدهم خرداد 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

در سالیان اخیر بسیار شنیدیم که وب سایتهای سازمانهای حساس مثل ناتو، ارتش چین، پنتاگون و سیا مورد حمله هکرها قرار گرفته است. بنابراین هکرها به عبارتی امنیت ملی را در کشورهای قدرتمند نشانه رفته اند و آن کشورها تا مدتی دلخوش پارادایم قدیمی بوده و احساس قدر قدرتی می کرده اند. دستور اخیر اباما ، رئیس جمهور آمریکا برای ایجاد یک پست سازمانی جدید با عنوان "cyber security coordinator" یا هماهنگ کننده امنیت فضای سایبر(اینترنت) تصمیمی تعیین کننده محسوب می شود. کسانی که جریان انتخابات آمریکا را دنبال می کردند حتما به خاطر دارند که اباما از اینترنت استفاده های انتخاباتی زیادی کرد از جمله گردآوری کمکهای مردمی و تبلیغات. او گفت که خودش شخصا این فرد را تعیین خواهد نمود.

جمله ی مهم دیگر اباما این است که من در همه ی زمینه های مرتبط با امنیت فضای سایبر به این فرد متکی خواهم بود و او دسترسی دائمی به من خواهد داشت. او اضافه کرد شکوفایی اقتصادی آمریکا در قرن بیست و یکم به امنیت فضای سایبر بستگی خواهد داشت. اخیرا القاعده  و گروه های تروریستی از حمله به فضای سایبر آمریکا سخن گفته اند.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه یازدهم خرداد 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی
جدول زیر که گویای میزان استفاده از اینترنت در کشورهای خاورمیانه است حاوی اعداد و ارقامی است که به خودی خود معنای زیادی ندارند. بدون آن که قصد تفسیر این جدول را داشته باشم نکاتی تامل برانگیز را در مورد آن اعداد و ارقام مطرح می کنم:

  • ایران پرجمعیت ترین و بحرین کم جمعیت ترین کشور در خاورمیانه است؛
  • در سال ۲۰۰۰ قدر مطلق بیشترین استفاده مربوط به رژیم اشغالگر قدس(اسرائیل) با ۱۲۷۰۰۰۰ نفر بود.
  • در سال ۲۰۰۰ فقط ۲۵۰۰۰۰ نفر در ایران از اینترنت استفاده می کردند.
  • در سال ۲۰۰۸ قدر مطلق بیشترین استفاده مربوط به ایران با ۲۳ میلیون نفر بود.
  • بیشترین میزان رشد ضریب نفوذ اینترنت در فاصله سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۰۸ مربوط به ایران با ۹۱۰۰ درصد است.

سوال :

به نظر شما رشد ضریب نفوذ اینترنت در ایران چه تاثیری بر اقتصاد کشور داشته است؟

راهنمایی: برای یافتن شاخصهای رشد اقتصادی مثل GDP و مقایسه آن با سایر کشورهای منطقه و جهان می توانید به سایت صندوق بین المللی پول (INTERNATIONAL MONETARY FUND) مراجعه نمایید و آخرین گزارش آن را مجانی دریافت کنید.

به هر حال باید قبول کرد که در سالهای اخیر استفاده از اینترنت برای کارهای روزمره مردم بیشتر شده اما به هیج عنوان قابل قبول و حتی نزدیک به آن نیست. وقتی می توانیم به اول بودن سرعت رشد و قدرمطلق استفاده از اینترنت در کشورمان نسبت به کشورهای منطقه ببالیم که تاثیر آن در رشد اقتصادی و رفاه کشور به بالاترین حد خود برسد وگرنه استفاده از اینترنت برای تن آسایی و اتلاف وقت صرفا هزینه کرد برای کشور و بیت المال را در بر خواهد داشت .

از همه ی بازدیدکنندگان محترم دعوت می کنم نظرات خود را آزادانه بنویسند و به سوالات زیر پاسخ دهند:

  1. سرعت رشد اینترنت در 5 سال آینده در ایران چقدر خواهد بود؟
  2. در سال 1393 چند میلیون نفر ایرانی به اینترنت وصل خواهند بود؟
  3. آیا سرعت فعلی اینترنت در ایران برای انجام کارهای یک کاربر معمولی در جهت رفع نیازهای روزمره اش کافی است؟
  4. منحنی رشد اینترنت در فاصله ی سالهای 2000-2008 به چه شکل است؟ آیا این انحنا یکنواخت است یا خیر؟ سیاست های دولت چه تاثیری در این انحنا داشته است؟
  5. رقم رشد 9100 درصد که به معنی 90 برابر شدن تعداد کاربران از اینترنت است چه فرصتها و تهدیدهایی را برای شما ایجاد می کند.

در آینده نزدیک می خواهم قصه ی مردی را بنویسم که با مشاهده آمار رشد 2300 درصدی استفاده از اینترنت شغل خود را رها کرد و کتابفروشی اینترنتی آمازون را تاسیس نمود.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم اردیبهشت 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

در خبرها آمده بود که هکرها توانستند به شبکه بانکی کشور نفوذ کرده و مبالغی را سرقت کنند. البته هکرها دستگیر شدند. اصل خبر را به نقل از روزنامه دنیای اقتصاد بخوانید و بعد به توضیحات من برای چنین اتفاقاتی توجه بفرمایید.

سرقت پنج‌میلیاردی هکرها شبکه بانکی را نگران کرده است؟
سارقان در کمین ریال‌های الکترونیکی

م.ر.بهنام رئوف
نفوذ چهار هکر به سیستم بانکی که طی آن پنج‌میلیارد تومان به سرقت رفته و دستگیری آنان خبر مهم هفته گذشته بود. سرهنگ امیدی، رییس دایره جرایم رایانه‌ای ناجا که این خبر را اعلام کرده از جزئیات این سرقت و چگونگی این دستبرد بانکی سخن ‏نگفته است، اما شنیده‌ها حاکی از آن است که اصل این جریان مربوط به سال گذشته است و در واقع خبر موقعی اعلام شده که ‏پرونده تقریبا تکمیل و به پایان رسیده است.

دیروز با یکی از متخصصان شبکه گفتگو می کردم . ایشان به نکته ی خوبی اشاره کرد. یکی از مشکلات مهم ما به خصوص در سازمانهای دولتی آشنایی کم مدیران با فناوری اطلاعا ت و ارتباطات است. برای تصمیم گیری درباره هزینه های سنگین و کمر شکن تجهیزات سخت افزاری و نرم افزارهایی (که ما عادت کردیم فقط پول سی دی خام آنها را پرداخت کنیم!)  ؛ نیاز به دانش به روز و داشتن مشاوران قوی است . در حالی که مشاور برای مدیران ما فقط پست افتخاری است که به مدیر برکنار شده پیشنهاد می شود. در کشور ما چیزی به نام شرکت های مشاوره فناوری اطلاعات وجود ندارد در حالی که این شرکتها یکی از مهم ترین ارکان تصمیم گیری های کلان در این حوزه هستند. مدیران باید به طو ر مرتب در حوزه ی فاوا آموزش ببینند و در نمایشگا ه ها ، کارگاه های آموزشی و سمینارهای بین المللی شرکت کنند تا در جریان آخرین دستاوردهای فاوا قرار بگیرند.

به قول دوستم : اگر بگویی کامپیوتر بخر سریع پولش را می دهند ولی اگر بگویی برای حفاظت از شبکه نیاز به فایروال سخت افزاری یا آیزاسرور اوریجینال هست می گویند: ها؟!!!!


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم اردیبهشت 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

کتابخانه دیجیتال جهانی از ۲۱ آوریل 2009 به نشانی اینترنتی http://www.worlddigitallibrary.org قابل دسترسی خواهد بود. این کتابخانه حاوی منابع اطلاعاتی پایه ای فرهنگها و خرده فرهنگهای گوناگون در سطح جهان است و یکی از هدفهای آن افزایش ارتباطات میان فرهنگی و فرازبانی است. این کتابخانه به زبانهای گوناگون خواهد بود و همه ی منابع آن مجانی است. به نظر می آید که فرصت کم نظری برای پژوهشگران خاصه در حوزه های علوم اجتماعی و علوم انسانی است.

موضوع جالب برای من این بود که در میان همکاران این طرح نام ایران به چشم نمی خورد یا حداقل من ندیدم. اگر هرکدام از دوستان عزیز نام ایران را درمیان همکاران طرح مشاهده کردند لطفا به بنده هم اطلاع دهند. در عوض هرچه بخواهید از کشورهای دوست و عزیز ما در جنوب خلیچ فارس. احتمالا باید منابع فارسی هم در این طرح باشد اما چه کسانی این منابع را در آن گنجانده اند؟ نمیدانم!

سوالی که مطرح می شود این است که آیا این طرح مهم یا اصلا قابل اعتنا است؟ چگونه می توان این را فهمید؟ شما جواب دهید. منتظرم . 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و ششم فروردین 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

 

در پاسخ به سوالات دو نفر از دوستان عزیز(پیروز ابراهیمی و خانم کمانگر) باید عرض کنم که کیندل تنها کتابخوان الکترونیکی موجود نیست بلکه کمپانیهای دیگری هستند مانند سونی که بر کمپانی آمازون تقدم داشتند اما کیندل به سرعت معروف شد و ظاهرا کمپانی آمازون در کار تبلیغ و ترویج آن خیلی جدی است. فهرستی از کتابخوانهای دیگر را از سایت ویکیپدیا گرفتم که در ذیل ملاحظه می فرمایید:

 

برای اطلاعات بیشتر لطفا به پیوند ذیل مراجعه بفرمایید:

List of e-book readers

From Wikipedia, the free encyclopedia

 

 

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و پنجم فروردین 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

برون سپاری(Outsourcing) واژه ای است که در ربع قرن اخیر رواج یافته و به فرایندهایی اطلاق می شود که در تامین خدمات یا فعالیت کسب و کار دیگر به مشتریان به وسیله ی واسطه هایی که شاغلان مستقیم آن سازمان نیستنددخالت دارد.

قدمت برون سپاری در کتابداری و اطلاع رسانی زیاد است اما به گونه ای درباره ی َآن سخن می رود که گویی موضوعی جدید است. از سال 1902 کتابخانه ی کنگره ی آمریکا کپی های کارت برگه های کتابشناختی خود را به کتابخانه های سراسر جهان می فروخت.

این مطالب برگرفته از کتاب managing outsourcing in libraries and information services نوشته ی شیلا پنتری و دیدگاه های شخصی این جانب است.

 برون سپاری واگذاری خدمت یا بخشی از خدمات براساس پیمان به شخص یا سازمانی در خارج از مجموعه است؛ به طوری که تا آن زمان خدمت مزبور در داخل سازمان انجام می گرفته است.

از سوی دیگر واگذاری امور(externalization) انجام یک خدمت کامل شامل نیروی انسانی و احتمالا انتقال خدمت به جایی در خارج از محل کارفرما توسط یک تامین کننده ی بیرونی است.

انجمن کتابداران آمریکا(ALA) تعریف دیگری دارد: پیمان سپاری فعالیت هایی به اشخاص یا سازمان هایی بیرونی که در غیر آن صورت توسط کارکنان کتابخانه می بایست انجام می شد.

سالها بود ...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و چهارم فروردین 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

کیندل2

قبلا در همین صفحات درباره کیندل (kindle) که همان کتاب الکترونیکی مستقل شرکت آمازون است چیزهایی نوشته بودم. کیندل که تصویر آن را میبینید قادر است انقلابی را در عرصه ی کتابهای الکترونیک ایجاد کند. هم اکنون بیش از 260000 کتاب ، مجله ، روزنامه و وبلاگ از طریق این وسیله قابل مطالعه است. روش دسترسی و دانلود اطلاعات در کیندل به صورت با سیم و بی سیم است. در شهرهایی که مجهز به سیستم وایمکس هستند در هر نقطه از شهر و در هر ساعت از شبانه روز میتوان انواع خواندنی ها را از طریق کیندل دریافت کرد. شرکت آمازون آخرین نسل این ابزار کتابخوان خود را به قیمت 359 دلار(آمریکا) به فروش می رساند. با مراجعه به لینک زیر می توانید فیلم های معرفی این وسیله را نیز تماشا کنید.

اگر پرسشی در این مورد داشتید مطرح بفرمایید تا در حد توانم پاسخ بدهم؟

کیندل2


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و سوم فروردین 1388 توسط حميدرضا مختاري اسکی

پس از فراگیر شدن اینترنت و سپس ابداع فناوریهای جدید موضوع اعتیاد به تکنولوژی، تبدیل به بحث روز محافل پژوهشی از جمله دانشگاه های جهان شد. در میان این اعتیاد ها دو نوع اعتیاد یعنی به تلفن همراه و  اینترنت بیش از همه مورد تحقیق قرار گرفت.  مقاله ای را در سایت دانشگاه فلوریدا مطالعه می کردم که خلاصه ای از نگرانی های حاصل از پژوهشهای انجام شده را منعکس مینمود. در عین حال نباید از این سوی بام نیز افتاد . درست همان طور که تریاک یا تریاق(آن گونه که در ادبیات کهن پارسی آمده است) دارو محسوب می شود ولی میتوان از آن سوءاستفاده هم کرد ؛ تلفن همراه نیز وسیله ی  بسیار ضروری و مهمی در دنیای امروز محسوب می شود که به خصوص برای دانش آموزان و دانشجویان می تواند ابزار  آموزشی مفیدی باشد. در ادامه ی مقاله، پژوهشگران دانشگاه فلوریدا توصیه هایی را نیز به کاربران و والدین پیشنهاد می کنند.  خلاصه ی برگردان مقاله را با  اندکی دخل و تصرف بخوانید...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و یکم بهمن 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

آیا می دانستید که سازمان خواربار جهانی (فائو=FAO) کلیه ی نشریات خود را اگر به صورت الکترونیکی دریافت کنید مجانی عرضه میکند؟

برای مثال خرید یک جلد کتاب وضعیت کشاورزی و غذای جهان در سال 2008 برایتان 65 دلار آب می خورد در حالی که می توانید آن را از طریق سایت فائو به صورت مجانی دریافت کنید.

با کلیک روی نشریات الکترونیک فائو میتوانید برای دریافت نشریات فائو استفاده کنید.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه پانزدهم دی 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

 

مایلم قبل از این که نمونه سوالات را در سایت قرار دهم نظر شما را درباره امتحان یا همان ارزشیابی جویا شوم . نظرات گوناگونی درباره امتحان هست. به نظر شما برای این که امتحان از شکل یک موجود وحشتناک به کاری هدفمند تبدیل شود چه باید کرد؟ کدام گزینه ها صحیحتر است؟

امتحان مثل یک چماق در دست استاد است تا هر وقت دوست داشت بر سر یک دانشجوی بینوا بکوبد.

امتحان ابزاری است که با آن میتوان دریافت آیا میزان دانش و مهارت دانشجویی به حد بسندگی رسیده است یا نه؟

شاید معیاری باشد در دست خود دانشجو تا دریابد آیا به اندازه کافی دانش و مهارت آموخته است یا نه؟

ارزشیابی که به غلط امتحان خوانده شده است، ابزاری مستمر برای کمک به آموزش دانشجو است که امروز به گونه ای اشتباه مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت جلسه امتحان خود محل آموختن و امتحان ادامه ی آموزش است.

شما هم نظر بدهید چگونه آزمونی را می پسندید و چرا؟

آیا در زمان امتحانات دچار استرس می شوید ؟ چگونه بر آن غلبه می کنید؟


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه نهم دی 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

 

 www.villageleap.com

تجارت الکترونیک در روستاها

جنبش تله سنتر های مدرن  در میانه ی دهه ی 90 میلادی و در اصل با تکیه بر ظهور اینترنت و وب جهانی آغاز شد. اهمیت اینترنت در این نهضت را یک کدخدای کامبوجی در مصاحبه با روزنامه هرالد تریبیون(14 می 2001) به خوبی بیان میکند. او می گوید: من واقعا نمی دانم اینترنت چیست یا چطور کار می کند اما هرچه هست، دارد زندگی ما را عوض می کند.در روستای او به نام رووینگ چند زن جوان صنعت ابریشم بافی سنتی روستا را از طریق فروش روسری های تولیدی خود ...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و پنجم آبان 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

اين مقاله به يكي از فناوري هاي  جديد در حوزه ي فناوري اطلاعات و ارتباطات[1] مي پردازد كه ابزاري مناسب براي توليد، تبديل  و اشاعه دانش است. اين فناوري پادكست نام دارد و اكنون در بسياري از كتابخانه هاي چهان به عنوان يكي از منابع ارزان و آسان مورد استفاده قرار مي گيرد. امروزه با استفاده از پادكست، كتابداران مي توانند انديشه هاي محبوس در ذهن پژوهشگران و خبرگان را ضبط نموده و از طريق وب سايت هاي متروك مانده در اختيار همكان قرار دهند.

واژه نامه ي آكسفورد، پادكست را به عنوان واژه ي سال 2005 برگزيد. واژه ي جديد كه استفاده از آن در رسانه هاي مكتوب و غير مكتوب آن قدر بالا بود كه بر واژگان ديگر ترجيح داشت از نام يك ابزار انتقال اطلاعات گرفته شده بود. بي ترديد استفاه از يك واژه در رسانه ها بازنموني از ميزان اهميت آن در جامعه است.

نگاهي به واژه نامه پيوسته وبستر معني زير را براي پادكست هويدا مي سازد:

پخش صدا بر روي وب از طريق [1]RSS كه با آبونمان قابل دسترسي است. ريشه ي اين كلمه به سال 2004 و تولد ipod  توسط شركت  اپل باز مي گردد. اين كلمه از تركيب دو واژه ي ipod  و broadcast پديد آمده است.[1] Really Simple Syndication

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیستم آبان 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

سرکار خانم پورشه به عنوان یک کتابدار دیجیتال موفق همواره اطلاعات مفید و خوبی را برای مشتریان کتابخانه دیجیتالی خود می فرستند. این جانب به عنوان یکی از آن افراد مایلم وبلاگ خوب "استادان علبه تقلب" را  که خانم پورشه برای من ارسال نمودند،معرفی نمایم.

نشانی وبلاگ به این شرح است:

http://profs-against-plagiarism.blogspot.com

در معرفی این وبلاگ آمده است:

این بلاگ به همت تعدادی از استادان دانشگاه‌های کشور ایجاد شده است و هدف آن مبارزه با تخلف یا تقلب علمی در دانشگاه‌ها چه از سوی دانش‌جویان و چه از سوی اندکی از اعضای هیات علمی است. متاسفانه ما شاهد گسترش حرکت‌های غیر اخلاقی در فضای علمی کشور هستیم که با انگیزه‌هایی چون اخذ مدرک یا ارتقای مرتبه‌ی دانشگاهی صورت می‌گیرتد.

ما با هرگونه تقلب مخالفیم و سکوت در برابر آن‌را هم نمی‌پذیریم. در این بلاگ قصد داریم بدون ذکر نام، موارد و روش‌های تقلب‌ را بیان و ضمن آموزش به دانش‌جویان و تلاش برای اشاعه‌ی اخلاق و آداب حرفه‌ای در جمع خودمان‌، مسولان را وادار کنیم تا به مشکل تقلب و ریشه‌های آن واکنش جدی نشان دهند.

شما چه فکر می کنید؟ آیا به نظر شما رونویسی از روی یک مقاله برای ارائه محدود به استاد سرقت محسوب می شود؟ چند درصد رونویسی و با چه شرایطی سرقت ادبی به حساب نمی آید؟


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هفتم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

مدتی قبل سازمان جهانی خواروبار (فائو) برای پشتیبانی آموزشی از سازمانها و افراد درگیر در کارهای تحقیقاتی ، آموزشی و اجرایی کشاورزی در سراسر جهان اقدام به تولید بسته های آموزش الکترونیک در حوزه ی مدیریت اطلاعات نمود. این بسته ها یا کیت های آموزشی اصطلاحا IMARK یا INFORMATION MANAGEMENT RESOURCE KIT خوانده شدند. بسته های آموزشی به دو شکل سی دی(CD-BASED) و وبی (WEB BASED)به صورت رایگان در اختیار علاقه مندان قرار می گیرند.

با مراجعه به پیوند http://www.imarkgroup.org  می توانید اطلاعات بیشتر کسب نموده و برای دریافت رایگان بسته های آموزشی ثبت نام کنید. بسته های سی دی با پست سفارشی و بدون دریافت هزینه پستی به دست شما خواهد رسید. تجربه ی قشنگی است اگر دوست دارید زبان انگلیسی خود را در حوزه ی تخصصی مدیریت اطلاعات (و تا اندازه ی زیادی فاوا) تقویت کنید زود اقدام کنید.

فهرست بسته ها عبارتند از:

1. مدیریت اسناد الکترونیکی

Management of Electronic Documents

2. بنیاد نهادن مجامع و شبکه های الکترونیکی

Building Electronic Communities and Networks

3. سرمایه گذاری اطلاعات برای توسعه

Investing in Information for Development

4. کتابخانه های دیجیتالی و فرایند رقومی سازی

Digitization and Digital Libraries

5. شبکه به عنوان پشتیبان توسعه

Networking in Support of Development


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و هفتم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

سایت بی بی سی در آخرین به روزرسانی خود خبری را در مورد فایده ی جستجو در اینترنت برای فعالیت مغزی انسان مطرح کرده است.

جستجو در اینترنت 'برای مغز مفید است'

پژوهشی نشان داده که استفاده از اینترنت، حداقل برای افراد میانسال و مسن تر، به تقویت قوای مغز کمک می کند.گروهی از پژوهشگران در دانشگاه کالیفورنیا لس آنجلس (UCLA) دریافتند جستجو در وب، بخش تصمیم گیری و استدلال مغز را تحریک می کند.پژوهشگران می گویند این موضوع حتی ممکن است به مقابله با تغییرات فیزیولوژیک ناشی از افزایش سن، که باعث کند شدن مغز می شوند، کمک کند.نتایج این پژوهش در نشریه "Geriatric Psychiatry" منتشر شده است.

 

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و چهارم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

یکی از بحث هایی که سالهاست در حوزه ی کتابداری و اطلاع رسانی به شدت در جریان است سرنوشت کتاب چاپی است. در سالهای اولی که رایانه جهان را به تسخیر خود درآورده بود و تب آن فوق العاده بالا بود تعداد زیادی از طرفداران سامانه های الکترونیکی به گونه ای شتاب زده ناقوس مرگ کتاب چاپی را به صدا درآوردند. در اینجا باید تذکر دهم که علت تاکید بر کلمه چاپی این است که علاوه بر کتاب چاپی گونه های دیگری از کتاب مثل کتاب الکترونیکی(e-book) و کتاب خطی و دیگر نیز وجود دارد و بدین ترتیب اصلا مساله انقراض کتاب مطرح نیست. به هرحال، امروز تولید و اشاعه کتابهای الکترونیکی سرعت بیش از پیشی یافته است و با وارد شدن شرکت گوگل در این مسابقه و راه اندازی سایت کتابهای الکترونیک یا کتابخانه پیوسته کتابهای الکترونیکی موضوع جدی شده است. در اینجا می خواهم از همه ی دانشجویان ، علاقه مندان و صاحب نظران دعوت کنم که در این بحث شرکت کرده و نظرات خود را ارائه نمایند. موضوع بحث این است:

آیا در ده سال آینده کتاب چاپی آنقدر کم و نایاب می شود که باید آن را در موزه ها یافت؟ دلایل خود را اقامه نمایید.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و دوم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

با عرض سلام.من دانشجوي ارشد مديريت فناوري اطلاعات هستم.مي خواستم توضيح دهيد چگونه از صفر به نوشتن اقدام كنيم؟يعني بايد در مورد موضوع هايي كه مطالعه مي كنيم يك مقاله تهيه كنيم يا مقاله نوشتن مثل يك پايان نامه بايد نتيجه ي دستاوردهاي خودمون باشه؟

 از این خانم محترم به خاطر سوال بجایی که مطرح کردند تشکر می کنم. مقالات انواع مختلفی دارند و بسته به هدف نویسنده و مخاطب دسته بندی می شوند. مقالات ژورنالیستی که معمولا در روزنامه ها ، هفته نامه ها و مجلات عامه فهم نوشته می شوند عموما حاصل مطالعات بنیادی و طرح های تحقیقاتی نیستند ولی از نتایج آنها به شیوه ی انعطاف پذیر استفاده می کنند. زبان این مقالات به زبان متوسط مردم جامعه نزدیکتر و فهم آنها راحت تر است. دسته ی دیگر مقالات حاصل کارهای پژوهشی بنیادی هستند که دارای مخاطب خاص یعنی پژوهشگران و اساتید دانشگاه ها می باشند. زبان ...ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه بیستم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی
 

 

جديدترين گزارش آنكتاد از رشد ICT در جهان
ايران در رتبه يكصد و هفدهم

اصل گزارش را از طریق همین سایت مجانی دریافت کنید

سالهاست که اعلام می شود فناوری اطلاعات و ارتباطات(فاوا=ict ) دارای نقش بسیار پررنگ و گسترده ای در اقتصاد خاصه در کشورهای در حال توسعه برای ایجاد جهش های بزرگ (leapfrog) است. آنکتاد(UNCTAD) یکی از موسسات وابسته به سازمان ملل متحد است که در سال 1964 به منظور کمک به توسعه اقتصادی کشورهای در حال توسعه راه اندازی شد. گزارش این سازمان تحت عنوان "گزارش اقتصاد اطلاعات 2007-2008" که خود نشانگر اهمیت اطلاعات در توسعه ی اقتصادی است به نقش و اهمیت برجسته ی فاوا در اقتصاد می پردازد و شاخص های مهمی همچون ضریب نفوذ اینترنتادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ سه شنبه نهم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

در خبر آمده بود که یکی از مسئولان آموزش و پرورش به دانش آموزان توصیه می کرد با خود گوشی تلفن همراه نیاورند. چرا که هم احتمال دزدیده یا گم شدن آن می رود و هم می تواند سبب انحراف فکر آنها شود.

امروز صبح برای سحری خواب ماندم! علت چه بود؟ همین وسیله ی بی مقدار که موجب دردسر دانش آموز است اشکال کوچکی پیدا کرد و من هم سحری نخورده روزه گرفتم، هم نمازم قضا شد و هم چهار ساعت وقت مفید کاری خود را که معمولا صرفادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه هفتم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

مدتی است که در حال نگارش مقاله ای برای ارائه در یک همایش ملی هستم. اکنون که کلیات مقاله مشخص شده و می خواهم آن را در دو هفته آینده ببندم از همه ی پژوهشگران محترمی که مایل به همکاری در نگارش مقاله با درج نام خود هستند دعوت می نمایم که ضمن مطالعه کلیات مقاله نظرات و دیدگاه های خود را به نشانی الکترونیکی این جانب ارسال نمایند تا در صورت همسویی مطالب و دیدگاههای مشترک در مقاله گنجانده شوند. در ضمن لازم است که مشخصات نویسنده شامل نام و نام خانوادگی و نشانی الکترونیکی و پستی در پیشنهاد نوشته شود.

حمیدرضا مختاری    mokhtari21@hotmail.com

برای آگاهی از کلیات مقاله لطفا ادامه مطلب را مطالعه نمایید.

 کارآفرینی دیجیتال در کشاورزی: الزامات و مقتضیات برنامه ریزی آموزشی برای دوره های علمی کاربردیادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه ششم مهر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی
در خبرها آمده بود که مزایده ی wimax به زودی برگزار می شود. راستی wimax چیست و چه اهمیتی برای ما ایرانیان دارد؟ در این مطلب کوتاه برآنم که موضوع را به زبانی ساده و کاربردی بررسی کنم.

برای مطالعه مقاله ی کامل لطفا ادامه ی مطلب را کلیک بفرمایید.

 ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و یکم مرداد 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی
کنفرانس مشترک کاربری فناوری اطلاعات و ارتباطات (فاوا) در کشاورزی در روزهای ۶ و ۷ و ۸ جولای سال ۲۰۰۹ مصادف با ۱۶ - ۱۷ و ۱۸ تیر ۱۳۸۸ در شهر واگنینگن هلند برگزار می شود. هم اکنون زمان ارسال چکیده ها آغاز شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت کنفرانس به نشانی http://www.jiac2009.nl/Home/tabid/362/Default.aspx مراجعه نمایید.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ شنبه پنجم مرداد 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

مطابق بررسی ها و اعلام یونسکو کسانی که در آغاز این قرن یعنی قرن بیست و یکم زبان انگلیسی و فناوری اطلاعات نمی دانند بی سواد محسوب می شوند. مفهوم سواد همواره در حال تحول و تغییر بوده است. دیرزمانی هر آنکس که می توانست بخواند اندکی بنویسد و حساب ساده ریاضی را انجام دهد با سواد خوانده می شد. رفته رفته و با پیچیده تر شدن روابط و سازو کارهای اقتصادی و اجتماعی انسان برا ی زیستن در این جامعه ی پیچیده نیازمند مهارتهای پیچیده تری از جمله سواد رایانه زبان خارجی  سواد اطلاعاتی مهارتهای ارتباطی و ... شد.در میان همه ی این مهارتها دو مهارت برای ما ایرانیان دارای مزیت رقابتی (Competetive Advantage)  زیادی است. برای درک مفهوم مزیت رقابتی فرض کنید که ده نفر که همگی دارای مدرک تحصیلی لیسانس از دانشگاه های معتبر و با نمره الف هستند برای استخدام در یک سازمان با حقوق بالا آزمون ورودی می دهند. نمره  ی همه ی آنها نیز از نظر آزمون استخدامی در یک ردیف قابل قبول قرار می گیرد. در این جا کسانی که دارای یک مزیت خاص مورد نطر سازمان مانند زبان انگلیسی خوب یا تسلط بر رایانه باشند از شانس بیشتری برای استخدام برخوردار خواهند شد. پس زبان انگلیسی و رایانه برای این افراد دارای مزیت رقابتی است.

گفتن این که اقتصاد به سمت جهانی شدن پیش می رود امروز دیگر دیر است چون اقتصاد جهانی شده است و برای کسب منافع باید بتوانید جهانی فکر و جهانی عمل کنید. دوست من آقای مهندس اخدر به درستی ادعا می کند که در صحنه ی جهانی می تواند یک فکر خام را به فروش برساند. او فقط با دانستن زبان انگلیسی و تسلط بر سواد رایانه ای می تواند چنین کاری را به انجام برساند.

 روی صحبت من بیش از هر کس با جوانان است که امروز نمی دانند با وقت های خود چه کنند. در ابتدا از شما می خواهم زمان سنج های زندگی خود را تغییر دهید. واحد زمان زندگی را از سال و ماه و هفته و روز به ثانیه تغییر دهید. بیایید روی ثانیه های وقت خود برنامه ریزی کنید. هر روز که می گذرد شما ثانیه های بیشتر ی را از دست می دهید. این ثانیه ها می توانند صرف افزایش دایره لغات انگلیسی و زبان های دیگر و افزایش مهارتهای فناوری اطلاعات و ارتباطات شوند که همان دو بال پرواز شما هستند. این دو بال برای پرواز نیاز به بالیدن و تناور شدن دارند شما هستید که می توانید با تقویت آنها به خود کمک کنید. هر روز بیاموز.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه شانزدهم تیر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی
آیا می دانید مفهوم ابر اینترنت (Internet Cloud) چیست؟

پاسخ را به زودی در همین سایت ببینید.


ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه دوازدهم تیر 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی

واژه نامه ي آكسفورد، پادكست را به عنوان واژه ي سال 2005 برگزيد. واژه ي جديد كه استفاده از آن در رسانه هاي مكتوب و غير مكتوب آن قدر بالا بود كه بر واژگان ديگر ترجيح داشت از نام يك ابزار انتقال اطلاعات گرفته شده بود. بي ترديد استفاه از يك واژه در رسانه ها بازنموني از ميزان اهميت آن در جامعه است.

نگاهي به واژه نامه پيوسته وبستر معني زير را براي پادكست هويدا مي سازد:ادامه مطلب
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت 1387 توسط حميدرضا مختاري اسکی
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک  
بک لینک فا